Svet-Stranek.cz
Senioři z Mikulčic

Archiv:Klub seniorů Mikulčice, z.s.

Archiv

Zhodnocení činnosti Klubu seniorů z.s. Mikulčice za rok 2023

 

 

            Dobré odpoledne přátelé. Další rok je za námi a tak mně opět připadlo zhodnotit naši činnost v roce 2023.

            Rok 2023 jsme v kolektivu 24 členů přivítali ve velmi srdečné náladě přípitkem s přáním hlavně dobrého zdraví. Nikoho z nás ani nenapadlo, že se zanedlouho rozloučíme s naší členkou, usměvavou Josefkou Hřebačkovou. Zůstala v našich vzpomínkách ale čas běžel dál.

            Naše členky pomáhaly s organizováním Tříkrálové sbírky.

            Po dvouleté covidové přestávce jsme opět navázali na spolupráci se spolkem Gurmáni a pomohli jsme s pečením specialit  se škvarky a zelím - šátečků, pagáčků, zelných a jablečných závinů.  Také s degustací a následným Koštem kysaného zelí a ovocných likérů.

            V  únoru jsme uspořádali  besedu s ing. Milanem Kurkou, amatérským kronikářem, který sesbíral pamětní knihy psané občany Mikulčic a Těšic a také tělovýchovného hnutí v naší obci. Na historické mapě jsme viděli, jak naše obec vypadala před dvěma sty lety a jak se postupně rozvíjela.

            Měsíc březen byl ve znamení výroční členské schůze, která zhodnotila činnost, hospodaření za rok 2022 a představen byl plán činnosti a rozpočet na rok 2023. Vystoupily děti z hudebního kurzu, popřáli jsme jubilantům. Seniory pozdravil starosta obce Ing. Josef Dvořáček. Informoval o činnosti v obci a zodpověděl všechny dotazy.

            V březnu, v čase pololetních prázdnin, jsme uspořádali autobusový zájezd do Aqualandu Moravia v Pasohlávkách. Ve spolupráci se Slovanským hradištěm jsme také připravily výrobky s použitím medvědího česneku. Nádivky, pagáčky, pomazánky, pesto, rohlíčky, kváskový chleb se sádlem a čerstvými listy medvědího česneku se setkaly s obrovským úspěchem.

            V dubnu proběhlo promítání filmů pana Urbančíka ze sedmdesátých let minulého století. Filmy digitálně upravil a promítal pan Martin Lekavý. Také jsme se účastnili besedy pořádané OÚ s cestovatelem Michalem Štěpánkem "Indie divoká a nespoutaná" a shlédli jsme v DK Hodonín divadelní představení "Naši furianti" v podání Komorní scény z Ostravy. V dubnu každoročně pořádáme i autobusový zájezd na jarní výstavu Floria Kroměříž za nákupem semen a sazenic květin i zeleniny.

                        Jen jedenkrát jsme vyjeli na kolech do nedalekých Kopčan do opravené budovy bývalé kačenárny na "kačací špeciality". Pořádat výlety na kolech do blízkého okolí se nesetkalo se zájmem. Je to škoda. Spousta z vás má již elektrokola a paní Bohunská by vám ukázala krásná místa blízkého okolí.

            První máj jsme oslavili na Chalupě. Postavením pergoly jsme přišli o prostor na táborák. Pan Mikulica vyrobil ze starého velkého kastrolu ohniště, které nám dobře posloužilo. Nechyběly špekářky, sladké i slané pečivo, minerálky i víno a hlavně dobrá nálada. Již tradicí se stalo májové posezení členů klubu seniorů v čase oslav Dne matek. Přišly nás pozdravit děti ze sborečku vedeného paní Šimčíkovou. O dobrou náladu se postaral pan Slávek Vávra. Nechybělo občerstvení, bohatá tombola, tanec a velmi dobrá srdečná atmosféra.          

             V červnu se uspořádal zájezd do Moravského Krumlova na výstavu monumentálních pláten Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. V Oslavanech prohlídka šlechtického sídla ve kterém je umístněno muzeum hornictví a energetiky, hasičské muzeum a v jižním křídle zámku oblastní muzeum s  historickými exponáty života okolí města. Poslední zastávkou byla zřícenina ženského kláštera  premonstrátorek v Dolních Kounicích.

             V červnu jsme v rámci Shakespearovských slavností také shlédli v Brně na Špilberku představení "Zimní pohádka" se známými pražskými herci.

            Obec Mikulčice pořádala v červnu akci "Vaří celá dědina". Náš spolek se této akce účastnil a ve svém stánku nabízel patenty.

            Začátkem září jsme byli na již osmé společné dovolené, v kraji Vysočina na hranici pardubického kraje v obci Klokočov. V Klokočově se nachází tisíciletá lípa  která pamatuje Sv. Václava a pod kterou odpočíval Karel IV. Tentokrát jsme poznali  krásu Santiniho kostela na Zelené hoře, chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře, zámek Žleby, Choltice, muzeum perníku, hrad na Kunětické hoře, zámek a hřebčín ve Slatiňanech, krásné náměstí v Telči, muzeum cukrovarnictví v Dačicích. Po dobu pobytu nikdy nechyběla dobrá nálada.

            Po dovolené jsme ve spolupráci s OÚ a ZO ČZS po dvouleté přestávce vynucené tornádem organizačně znovu zajišťovali soutěž  "Rozkvetlá okna a upravená předzahrádka" v naší obci. Mezi pěti vyhodnocenými byly dvě naše členky.

             V říjnu jsme uspořádali zájezd do termálních lázní Mosonmagyaróvár v Maďarsku.

            Adventní odpoledne s večeří se již také stalo tradicí. O zpestření odpoledne se postaraly děti z pěveckého souboru hudebního kurzu a děti z folklorního souboru Věneček. Po večeři u kávy a zákusku byl čas na družné povídání.

No a konec roku byl ve znamení společně prožitého Silvestrovského večera s přípitkem na uvítání Nového roku 2024.

            Nedílnou a podstatnou součástí našeho Klubu seniorů je i pracovní a organizační činnost na Chalupě -  rodném domě Fanoša Mikuleckého. O ní vás bude informovat paní Uhrovičová.

 

 

V Mikulčicích 2. 4. 2024                                                              Zdenka Šišková

                                                                                   místopředsedkyně Klubu Seniorů z.s.Mikulčicefunction fblike(){document.getElementById('fb-like').innerHTML = '';}window.onload = fblike
návštěvníků stránky
celkem37 598
tento týden54
dnes12